Astronomsko društvo Vega – Ljubljana

Novice

  • Okultacija Venere z Luno 19. junija 2020
    Slika za novico

    Čeprav nas beseda okultacija hitro spomni na okultnost, v astronomskem smislu ti besedi nimata nobene povezave. Okultacija je astronomski dogodek, ko nam bližje nebesno telo zastre pogled na bolj oddaljeno. Luna na nebu zaseda precejšnje vidno polje in tako vsak trenutek zastira pogled na več zvezd. Bolj pozorni zato postanemo šele, če so v okultaciji udeleženi drugi objekti, recimo planeti ali Sonce. Pri tokratnem dogodku je z gledišča Zemlje Luna zakrila Venero, posebnost opazovanja iz naših krajev pa je bila, da je bilo iz severnih krajev Slovenije prekritje popolno, iz južnih pa zgolj neznatno.

    Preberi več …

  • Slika za novico

    Letos smo se po nekaj letih spet uspeli udeležiti Spikinega srečanja, tokrat pod imenom Moravške noči astronomije. Slovenski ljubitelji astronomije smo se zbrali na vrhu Limbarske gore 5. oktobra, pri cerkvi, ki dogodku primerno ni bila osvetljena z reflektorji.

    Preberi več …

  • Zvezde padajo – javno opazovanje
    Slika za novico

    Tudi letos smo se odzvali vabilu Zavoda Bob in popestrili dogodek Zvezde padajo (druženje ob opazovanju Perzeidov) na zeleni površini LivadaLAB z našimi teleskopi.

    Preberi več …

  • Slika za novico

    Emisijske meglice, v katerih nastajajo nove zvezde (H II področja, kot je na primer Orionova meglica), svetijo v karakteristični rdeči svetlobi z valovno dolžino 656,3 nm (črta H-alfa), ki jo naše oči že precej slabo zaznavajo. Senzorji digitalnih fotoaparatov so tako svetlobo sicer sposobni zaznati, vendar fotoaparati običajno vsebujejo tudi filter (t.i. IR cut-off filter), ki to področje odreže, da so nastale fotografije bolj podobne temu, kar vidi naše oko. Pri astrofotografiji se zato pogosto uporabljajo predelane naprave, ki tega filtra ne vsebujejo, kar poveča občutljivost za H-alfa svetlobo.

    Preberi več …

  • Čudoviti Mars
    Slika za novico

    V bližini opozicije in dneva, ko nam je bil najbliže od leta 2003, smo uspeli najti tudi trenutek, da smo posneli Mars in pri tem testirali našo novo pridobitev – korektor disperzije. Na naše presenečenje smo na posnetkih zabeležili tudi vrtenje Marsa, zato smo pripravili tudi kratko animacijo, na kateri je to lepo vidno.

    Preberi več …

  • Opazovanje Perzeidov z LivadaLAB
    Slika za novico

    V soboto, 11. 8. 2018, smo se odzvali vabilu projekta LivadaLAB k skupnemu opazovanju vrhunca letošnjega meteorskega roja Perzeidov.

    Preberi več …

  • Lunin mrk 27. julija 2018
    Slika za novico

    Zvečer 27. 7. 2018 je bil v Sloveniji viden popoln Lunin mrk, prvi po 28. 9. 2015. Mrk je potekal od vzhoda Lune ob 20:33 do konca polsenčne faze ob 1:28. Popolna faza, ko je Luna povsem v Zemljini senci, je bila med 21:30 in 23:13, maksimum mrka pa ob 22:21.

    Preberi več …

  • Planeti ob solsticiju
    Slika za novico

    V letošnjem poletju so planeti Jupiter, Saturn in Mars razporejeni kot nalašč za opazovanje in fotografiranje. Uspeli smo posneti Jupiter in Saturn.

    Preberi več …