Astronomsko društvo Vega – Ljubljana

Novice

  • Slika za novico

    S svojim znanjem in sredstvi smo člani ADV astronomskemu krožku Gimnazije Šentvid (AKGŠ) pomagali na strehi šole postaviti radijski teleskop za sprejem vodikove črte na 1420 MHz.

    Projekt smo načrtovali tako, da je teleskop cenovno dostopen, a za svojo ceno (pod evrskim tisočakom) čim bolj dovršen. Teleskop smo zasnovali okoli predloge, ki jo je izdelal Marcus Leech, a smo jo dodobra izboljšali. Če vas zanimajo podrobnosti o gradnji radijskega teleskopa, si lahko preberete članek.

  • Obljavljena prva različica QArv

    Bolje pozno kot nikoli.

    QArv, naš program za krmiljenje ethernet kamer, že lep čas uspešno uporabljamo in skrajni čas je za "označeno" različico. Različica 1.0.0 pri nas deluje stabilno in podpira paleto kamer; če vaša ne deluje, nam to brez odlašanja sporočite.

    Koda je sicer na razpolago že od začetka razvoja na spletni strani Gitorious. Dandanašnji je v modi, da pri tem tudi ostane, a programerska sekcija ADV se skuša držati tradicije, zato je QArv zdaj na voljo tudi v bolj običajni obliki. Kmalu se lahko nadejamo tudi paketov za distribucije Ubuntu, Gentoo in Arch Linux.

  • Visokoločljivostni posnetek Sonca
    Slika za novico

    Iz devetih posnetkov sestavljena panorama površine Sonca v H-alfa.

    V nedeljo, 6.7.2014, sva izkoristila nebo brez oblačka za slikanje Sonca, naše najljubše zvezde. Ponujal se nama je lep pogled na precej aktivno Sonce, hkrati pa sva preklinjala njegovo sevanje. Pri zunanjih temperaturah okoli 30 °C, je bila kovinska, s katranom premazana streha našega observatorija močno pregreta, temperatura in vlažnost na operatorskem stolčku sta bili skoraj nevzdržni. Hkrati je na podestu za teleskop žgalo Sonce, v strahu pred opeklinami sva pripravila zasilni senčnik iz blaga, ki sva ga na robovih obtežila z rezervnimi utežmi stojal za teleskope. Ko sva jih po opravljenem delu odstranila, sva opazila, da so na katranu ostale jasne sledi, ki pričajo o težavnih pogojih najinega dela.

    Preberi več …

  • Supernova v M82, Jupiter in Mars
    Slika za novico

    V ponedeljek, 24.2.2014, smo prvič v letošnji zimi doživeli jasno noč tudi v Ljubljani. Priložnost smo nemudoma izkoristili za preizkušnjo novega samostojnega sledilnika, ki se je odlično izkazal. Poslikali smo galaksijo M82, iz katere zadnji mesec in pol žari supernova SN2014J, katere opazovanju se tudi s klasično vizualno tehniko nismo mogli upreti. Nato smo posneli še Jupiter in Mars, saj je bila priložnost enostavno prelepa.

    Preberi več …

  • Rezultati poskusa HI Juno!

    NASA objavila posnetke preleta sonde

    Pri NASA JPL so obdelali podatke, ki jih je poslala sonda Juno po svojem letu mimo Zemlje. Več o tem lahko preberete v tejle novici, rezultate našega sodelovanja pa si lahko ogledate na dveh posnetkih.

  • HI Juno!

    Pomagali smo pri kalibraciji inštrumentov sonde Juno

    V sredo, 9. 10. 2013, je med 20:00 in 22:40 po lokalnem času potekal projekt "Say 'Hi!' to Juno" agencije NASA, o katerem si lahko več preberete na JPLjevi strani. Na kratko, gre za kalibracijo enega od inštrumentov na sondi Juno, ki je na poti do Jupitra. Vrli JPLjevci so za pomoč prosili radiomaterje po svetu.

    Preberi več …

  • Opazovanje in risanje Sonca 2012-08-04
    Slika za novico

    V soboto, 4. avgusta 2012, sva [Andrej in Klemen] v bližini Umaga postavila Luntov H-alfa teleskop. Po ugotovitvi, da je pogled skozenj precej spektakularen, sva sklenila, da je trenutek primeren za risarsko udejstvovanje.

    Preberi več …

  • Saturn 20120507
    Slika za novico

    Posneto s CCD kamero "Imaging Source DFK 21AF04.AS". Newton 20cm f/5, Barlowe leče 2+2+2*. Slika je sestavljena iz petih posnetkov po približno minuto, od katerih je bil vsak obdelan z RegiStaxom, nato pa so bile končne slike združene v eno.

    Posneli Klemen Blokar, Dejan Kolarič, Ida Kraševec, Andrej Lajovic. Lokacija: Observatorij Šentvid.